Nejlepší WordPress pluginy pro zálohy webu začátečníky

Více než 35 % všech webů na internetu je postaveno na WordPress. Není divu, že tisíce těchto webů každý den „léhnou“ pod náporem „hackerů“ nebo jakékoliv jiné chybě. Pokud jde o váš web, záloha WordPress rozhodně stojí za pozornost. Jinak to s provozem webu nemyslíte vůbec vážně!
Obsah článku

Věřte mi, internet, a ještě více Darknet, je plný všech druhů návodů na „správné metody hacknutí WordPress webů“ a jsou dokonce řazené podle verzí WP, relevance a obtížnosti.

Pluginy WordPress pro zálohovaní webů jsou důležité, protože pokud se na vašem webu něco stane, jsou vaše důležitá data chráněna nebo taky ne, pokud tento článek budete ignorovat necháte váš web tak jak je.

Výběr pluginů pro zalohovaní WordPress

Je snadné problém vyřešit, pokud pravidelně vytváříte zálohy svého webu na WordPress, a jedním z nejúčinnějších způsobů, jak to udělat, je použití správných pluginů k vytváření záložních kopií.

1. VaultPress

VaultPress - WordPress Backup and Security jako součást pluginu Jetpack
VaultPress – WordPress Backup and Security jako součást pluginu Jetpack

Plugin přímo od společností Automattic Inc., která stojí za vývojem WordPress.

Denní zálohovaní WordPress nebo Real-Time zálohy. Provedete změnu na webu > změny jsou okamžitě odeslány na server!

Obnovit web na WordPress ze zálohy můžete kdykoli. Není nutné být v blízkosti PC, stačí z telefonu.

Nyní, abyste mohli používat aplikaci VaultPress, musíte nainstalovat Jetpack a zakoupit tarifní plán. Za pouhých 3,95 $ měsíčně nebo 39 $ ročně získáte špičkové služby zálohování a a tím i zabezpečení webu. Kdykoliv chcete, můžete si kopii webu stáhnout přes přímo v administraci WP.

Než půjdeme dále, je třeba zmínit, že Jetpack není jen řešením pro vytváření záloh, ale také spoustou dalších užitečných funkcí. Přečíst si více budete mocí v moji příští recenzi Jetpack pluginu.

2. UpdraftPlus WordPress Backup Plugin

UpdraftPlus nejlepší plugin pro zálohu webu na WordPress zdarma
UpdraftPlus nejlepší plugin pro zálohu webu na WordPress zdarma

Pokud by byl do instalačního baličku WordPress zahrnut plugin UpdraftPlus místo „Akismet“ a „Hello Dolly“, byla by to perfektní volba pro mnoho uživatelů. Více než 2 miliony aktivních instalací a téměř dokonalé hodnocení (4,8 z 5 hvězdiček), super, hm?

S pluginem UpdraftPlus můžete ukládat své zálohy v cloudu, protože plugin podporuje Amazon S3, Dropbox a Google Drive, OneDrive. Máte také možnost uložit své zálohy na vámi vybraný server prostřednictvím FTP.

Stejně jako všechny skvělé pluginy tak i tento má Pro verzi, za kterou bude potřeba nemálo zaplatit. Placená verze vám poskytne více možností, kam a jak ukládat WordPress zálohy, jako například Microsoft OneDrive, SFTP/FTPS/SCP, WebDAV a OpenStack Swift, Dropbox (podadresáře), Rackspace, Cloud Files, Amazon S3, a také 1 GB místa v Updraft Vault, vyhrazeném úložišti od autorů pluginů. Funkce zabezpečeného FTP (SFTP). E-mailová podpora a podpora na fóru a některé další vychytávky.

Navíc, pokud provozujete více jak jeden web, můžete zálohy těchto dvou webů zvlášť pojmenovat, aby se nepletly názvy jako u bezplatné verze. Je podporováno WP-CLI.

Cena závisí na tom, kolik webů plánujete použít, a pohybuje se od 85 $ do 483 $ ročně. Pro drtivou většinu uživatelů je licence „Personal“ za 85 $/rok vše abyste zapomněli na zálohování svého webu WordPress.

Nicméně plugin UpdraftPlus pro zálohu WordPress webu, v bezplatné verzí, sice nabízí omezené možnosti, ale pro většinu nenáročných uživatelů bude plně vyhovovat. Zvlášť pokud web hosting, na kterém provozujete svůj web nabízí zálohovaní databáze a dat web alespoň 7 dnů zpětně, nejlépe však delší období a poskytuje obnovení webu ze zálohy zdarma.

3. BackWPup – WordPress Backup Plugin

BackWPup - zálohování stránek WordPress
BackWPup – zálohování stránek WordPress

Populární plugin nebo jak se říká standalone řešenípro weby na WordPress . Plugin má více jak 600 000 aktivních instalací. Plugin vytváří úplnou fyzickou kopii vašeho webu, včetně všech prvků obsahu a databáze. Zálohy budou uloženy na externích uložištích, jako jsou: Dropbox, S3, FTP apod. Proces obnovy je jednoduchý – potřebujete pouze soubor *.zip, který byl vytvořen dříve jako záloha webu.

BackWPup je zdarma, ale autoři pluginů tvrdí, že bezplatná verze není tak dobrá a efektivní jako Pro verze. Mezi funkce Pro verze patří, šifrovaní záloh, zálohování na Disk Google a Amazon Glacier a další cloudové uložiště.

Bohužel velký minus u bezplatné verze pluginu je funkce zálohování databáze, která implementována pouze ve verzi Pro a sazby začínají od 69 $ ročně (1 web) a až 349 $ (licence pro 100 webů).

Jaka je praxe zálohování WordPress webů a hodnocení rizik

Jakmile je váš web zálohován pomocí některého z výše uvedených pluginů, prošli jste prvním krokem v zabezpečení vašeho webu. Risk management je nesmírně důležitý, pokud chcete, aby data vašeho webu nenávratně z hodiny na hodinu nezmizela.

Zde jsou užitečné techniky Risk managementu, které byste měli dodržovat:

Zálohujte svůj web WordPress pravidelně a plnohodnotně

Určitě chápete důležitost zálohování vašeho webu. Ať už to děláte pomoci pluginu nebo ručně nebo na stráně serveru/hostingu, časté zálohy vašeho WordPress webu by měly být na prvním místě seznamu priorit.

Představte si, že provozujete obyčejný, ale pro vás hodnotný obsahový web. Nebo provozujete výdělečný web, je klíčový pro vás. V případě problému, jako například automatická aktualizace, napadení webu malwarem apod. a pozdním zjištění již nemáte šancí vrátit, bez zálohy, původní stav webu.

Měli byste mít funkční zálohu svého webu u sebe v PC, i když jste tuto zálohu uložili na nejbezpečnějších místech, jako je Amazon S3. Protože pro absolutně nejhorší případ musíte mít funkční zálohu.

Nahrazujte soubory, ne obnovujte je

Bílá obrazovka smrti WordPress je jedním z běžných problémů webu WordPress způsobených problémy v souboru functions.php. Obvykle vzniká první myšlenka na obnovu celého webu. Existuje však mnohem pohodlnější způsob, jak oživit vaše stránky, a to nahradit právě pouze poškozený soubor functions.php

Proto pouze stačí otevřít zálohu webu, najít soubor functions.php (pokud dosud neobsahoval chyby) a přepsat jej záložním souborem pomocí FTP, SFTP nebo WP-CLI.

Před zahájením procesu obnovy webu ze zálohy se zamyslete

Obnova celého vašeho webu by měla být poslední věcí, kterou byste měli udělat, aby se váš web vrátil k původnímu stavu. Poskytovatelé hostingu obvykle vytvářejí denní zálohy vašeho webu. Ale v případě problému tak přijdete o většinu změn za posledních 24 hodin.

Mějte po ruce vždy aktuální zálohy

Vytvořte si zálohy svých webů a vytvořte jich tolik, kolik chcete, ale nikdy je neukládejte na servery, které tyto weby hostují samy. Musíte je uložit do cloudového úložiště, jako je DropBox nebo Google Disk a nejlépe kombinace vícero úložišť. Tento proces lze automatizovat. Snižujete pravděpodobnost ztráty záloh téměř na nulu.

Závěrem

Zálohování dat vašeho WordPress je zásadní pro zajištění bezproblémového chodu vašeho webu. V tomto článku jsme si něco málo napsali o dobrých pluginech pro zálohováni web a objasnili, proč jsou zálohy pro web důležite.

Pokud víte o dalších užitečných WP pluginech pro tento účel (zálohování webu), které nejsou na tomto seznamu, dejte mi vědět v komentářích.