Podrobné nastavení WordPress po instalaci pro nováčky.

Je zřejmé, že jakmile vytvoříte instalaci svůj první web nebo e-shop na WordPress, hlava se točí z množství nejrůznějších položek menu, nastavení a možností přizpůsobení webu na WordPress.

V tomto článku projdeme všechny základní funkce a vysvětlíme, co jednotlivé položky nastavení  dělají a jak je nastavit tak, aby vyhovovaly vašim potřebám.

Pojďme se na to podívat...

Obsah článku

Základní nastavení WordPressu ihned po instalaci.

Ve výchozím stavu, v menu Nastavení, je sedm různých položek, které obsahují téměř vše, co potřebujete do začátku.

Základní nastavení webu WordPress zahrnuje

  • Obecné – základní nastavení webu.
  • Publikování – nastavení publikování obsahu.
  • Zobrazování – nastavení čtení / zobrazení obsahu
  • Nastavení komentářů – nastavení komentářů a upozornění na ně.
  • Média – nastavení velikosti použitých obrázků.
  • Trvalé odkazy – nastavení struktury URL adres.
  • Soukromí – stanovení zásad ochrany osobních údajů v souladu s požadavky vnitrostátních nebo mezinárodních zákonů o ochraně osobních údajů (GDPR).

Obecná nastavení anebo „Další web používající WordPress“

První věcí, na kterou je třeba dávat pozor, je stránka Obecné, kde je třeba přizpůsobit základní prvky vašeho webu.

Všechno je celkem jednoduché, a protože každé pole má popis, popíšeme jen několik funkcí.

Název webu“ se zjevně objeví jako součást názvu stránky v prohlížeči a ve fragmentu na stránkách s výsledky vyhledávaní v Google, Seznam apod.

Krátký popis“ se obvykle zobrazuje pod názvem vašeho webu a je krátkým vysvětlením, o čem váš web je. Ve výchozím nastavení má toto pole hodnotu „Další web používající WordPress“, hodnoty pole lze změnit nebo úplně smazat.

Tato nastavení jsou globální, ale jejich trvalé zobrazení na každé stránce je nepřijatelné a v rámci SEO optimalizace vašeho webu WordPress doporučujeme pracovat na procesu generování úryvků a dále porozumět pluginu Yoast SEO nebo RankMath a podobným pomocníkům pro základní nastavení parametrů pro SEO.

Také stojí za to věnovat pozornost nastavení formátů data a času, protože pokud vývojáři vaše šablony WordPress nejsou levoruké, budou tyto hodnoty použity v příspěvcích na stránkách jako časová razítka (datum a čas publikace příspěvků).

Nastavení pro publikování

Toto nastavení má minimální dopad na web, ale existuje řada funkcí, kterým byste měli věnovat pozornost, pokud se rozhodnete přizpůsobit svůj WordPress web „od A do Z“.

Ve výchozím nastavení všechny publikované příspěvky spadají do kategorie s názvem „Nezařazeno“ a neustále, ve fázi vytváření nebo úpravy příspěvků, musíte požadovanou kategorii vybrat ručně. Díky tomuto nastavení lze proces optimalizovat.

Pro začátečníky bude užitečné pochopit, jak ve WordPressu kategorie fungují, a pochopit, jak se liší od značek (Tagů).

WordPress podporuje několik různých formátů příspěvků a vývojáři šablon to využívají a je pravděpodobné, že vaše šablona není výjimkou a může zobrazovat různé formáty různými způsoby. Díky nastavení „Výchozí formát příspěvků“ můžete nastavit výchozí režim zobrazení pro všechny příspěvky a v případě potřeby, ve fázi vytváření nebo úpravy příspěvku, zvolit jiný formát konkrétně pro tento jeden příspěvek.

Navzdory skutečnosti, že WordPress podporuje publikování obsahu prostřednictvím e-mailu, tato možnost se používá jen zřídka, protože formátování příspěvků publikovaných prostřednictvím e-mailového serveru je opravdovou bolestí. Použijte standardní editor WordPress (Klasický editor, Gutenberg nebo plugin Elementor apod).

Vezměte prosím na vědomí, že pokud jste nezakázali vyhledávačům indexovat vaše stránky, budete mít možnost nakonfigurovat upozornění o nových příspěvcích a stránkách různým notifikačním službám. Jakmile publikujete nový příspěvek, tak může WordPress automaticky upozornit uvedené notifikační služby, které jste uvedli.

Například:

http://rpc.pingomatic.com/
http://bing.com/webmaster/ping.aspx
http://blogsearch.google.com/ping/RPC2

Ale pokud chcete tento seznam rozšířit, zde je seznam doporučený týmem WordPress, ale nezapomeňte, že proces oznámení funguje prostřednictvím protokolu „XML-RPC“, a z bezpečnostních důvodů se doporučuje deaktivovat xmlrpc.php

Zobrazování

Ve WordPressu je položka Zobrazování jednou z nejzákladnějších.

Na této stránce si vyberete, co se má zobrazit na hlavní stránce webu.

Po instalaci WordPress se nejnovější příspěvky zobrazí na domovské stránce vašeho webu, a pokud tento formát domovské stránky není přijatelný, musíte vytvořit dvě samostatné stránky, například: „Úvodní stránka“ a „Blog“ a také je definovat pomocí tohoto nastaveni.

Je důležité si uvědomit, že stránka „Blog“ by neměla obsahovat žádný obsah, protože (obsah) se generuje automaticky na základě šablon stránky archivu ve vaši šabloně.

Zaškrtnutím políčka „Viditelnost pro vyhledávače“ můžete zabránit vyhledávačům v indexování / procházení vašeho webu, což je velmi vhodné, pokud právě stále probíhá samotný vývoj webu.

Nastavení komentářů

Komentáře jsou nedílnou součástí WordPressu a jejich způsob zobrazení zde můžete přizpůsobit.

Je dobré, že ve WordPressu jsou všechna nastavení již popsána a není třeba mluvit o každé možnosti zvlášť. Musíte jen vzít v úvahu, že i když globálně umožníte zanechávat komentáře na každé samostatné stránce vašeho webu, pak při úpravách každé stránky nebo příspěvku bude možné zakázat zanechávaní komentářů.

Stojí za zmínku, že WordPress podporuje Gravatar, což je velmi dobre, protože zaregistrováním a nahráním obrázku v této službě získáte univerzálního „Avatara“. Stejný „Avatar“ se zobrazí na všech webech WordPress, kde jste zanechali komentář. Totéž platí pro vaše uživatele.

Média

WordPress vytváří různé miniatury pro každý nahraný obrázek. Existují pouze tři typy standardních miniatur a na této stránce můžete upravit jejich velikosti tak, aby vyhovovaly vašim potřebám.

Stojí za zvážení, že ve velké většině případů má vaše šablona WordPress vlastní sadu generovaných miniatur a velikostí obrázků, které zde zadáte a neovlivní to fungování webu.

Vývojáři šablon často přidávají vlastní nastavení miniatur, ale mějte na paměti, že právě nastavené nové rozměry budou platit pouze pro nově nahrané obrázky.

Pokud chcete znovu vygenerovat všechny miniatury s novými velikostmi, použijte tento bezplatný plugin:

Trvalé odkazy na WordPressu

Adresy URL, známé také jako Permalinks, jsou klíčovou součástí nastavení WordPress.

Z popisu každé možnosti je jasné, jakou strukturu bude mít vaše stránka, v závislosti na tom, co jste si vybrali. Stojí jen za zmínku, že je vhodné zvolit metodu zobrazení předtím, než vyhledávače začnou indexovat web, jinak budete mít stovky nebo dokonce tisíce nefunkčních odkazů. Strukturu odkazu je vždy lepší zvolit ihned a snažit se ji neměnit, protože dopad změny struktury URL bývá většinou katastrofický na výsledky vyhledávaní.

Samostatně bych chtěl zmínit se o stránkovaní (paginace). Při procházení archivy je adresa URL typu /page/x, kde x je číslo stránky.

Slovo /page/ lze nahradit přidáním následujícího kódu do functions.php vaše šablony (nejlépe však child šablony = child theme).

functions.php najdete v /wp-content/themes/nazev-sablony/

Následujíc kód vložte na uplný konec ve functions.php

# Měníme název URL z /page/ na vlastní název ve stránkování.
add_action( 'init', function() {
    $GLOBALS['wp_rewrite']->pagination_base = 'vas-nazev';
});

V tomto případě se místo /page/ zobrazí /vas-nazev/

Soukromí

Na této stránce máte možnost nakonfigurovat stránku se zásadami o ochraně osobních údajů a jejích zpracováním. Musíte informovat uživatele, pokud shromažďujete a ukládáte jeho osobní údaje, a dokonce i jednoduchý formulář pro možnost vyžadaní uživatelem informace, které o něm máte shromážděné nebo jakým způsobem je zpracováváte nebo způsob jejích využiti.

Vytvoření stránky se zásadami ochrany osobních údajů je velmi snadné, stačí použít některou ze standardních šablon nebo přepsat již před-vytvořenou stránku (pokud jste ji ještě nevymazali).

Tímto končí základní nastavení WordPressu pro úplné nováčky.